info@huseyinpehlivan.av.tr | 0 232 501 20 20 | 0 232 441 55 58

MUTLU BAYRAMLAR !MUTLU BAYRAMLAR !
17 Temmuz 2015 Cuma 01:59:15

Merhaba sevgili dostlar.

Ramazan ayını ve kadir gecesini geçerek bayrama ulaşmış bulunmaktayız.Tüm dostlara mutlu huzurlu ve bildiğimiz bayram tadında kutlayabileceğimiz bir bayram diliyorum.
     Günümüzde,toplumsal yaşamdaki bir çok olayda olduğu gibi bayram anlayışı da değişti.Eskiden bayram denince memleketlerimize gitmek,aile büyükleri ile birlikte bayram namazına,oradan mezar ziyaretine gitmek ve ailenin en büyüğünün evinde kahvaltı etmek tercih edilirdi.Ardından aile büyükleri ziyaret edilir,bazen büyükler de küçüklere iade-i ziyarette bulunurlardı.Tabiki,çocuklukta kimin ne kadar bayram parası topladığı da bayram muhabbetlerimizin ana konusuydu.
     Zamanla bu anlayış değişmeye başladı.Yoğun iş yaşamları,stresli büyükşehir hayatı ve benzer sebepler ile bayramlar artık sadece tatil olarak görülmeye başlandı.Şimdi bayram yaklaştığında tatilin kaç gün olduğu,aradaki günlerin hafta sonu ile birleştirilip birleştirilmeyeceği ve tatilde hangi tatil beldesine gidileceği konuşulur oldu.
    Eski geleneksel adetlerimiz devam ettirilmeye çalışılsa da bu gün artık tatil anlayışının daha etkin olduğu inkar edilemez bir gerçek.Ancak eski geleneklerimizin de bir şekilde kısmen de olsa yaşatılması gerekiyor.Ben kendi adıma halen nostaljik bayram kutlamasını tercih ediyorum.Buna uygun olarak da bu yazıyı bayram için geldiğim Uluborlu ilçemizden yazıyorum.
     Bunun yanı sıra bayramların eski bayram tadında kutlanmadığı da günümüzün bir gerçeği.Toplumda başkasının hakkına saygı,karşılıklı hoşgörü,büyüğe saygı,küçüğe sevgi azaldıkça,normal yaşamımızdaki olumsuzluklar bayramlara da yansımış bulunmaktadır.
     Halbuki,bayram günleri,sevgi,saygı.hoşgörü günleridir.Kundaktaki bebekten,bu dünyaya veda etmiş sevdiklerimize büyüklerimize kadar,herkesin hatırlandığı,hepsinin mutlu edilmeye çalışıldığı günlerdir.
    Toplumsal birlik ve beraberliğimizin zirve noktasıdır bayram.Bayram farklılıklarımızı bir kenara bırakarak benzerliklerimizle mutlu olmayı başarabildiğimiz gündür.Bayram mutluluğun adresi,küslüğün darılmanın panzehiri,dostluğun kardeşliğin ve birlik ve beraberliğin zirve noktasıdır.
     Elbette tatillerden yararlanmak da bir tercihtir.Yoğun iş temposunun ardından tatil yapmanın,dinlenmenin ve iş stresini atmanın da önemli bir ihtiyaç olduğu göz ardı edilmemelidir.Çünkü yaşanan yoğun tempo ve günümüzün şartları bu ihtiyacı açıkça ortaya çıkarmaktadır.

     Tatili hak etmekle birlikte yüzyıllardır devam eden geleneklerimizin de yaşatılması gerekir.Bu nedenle elbette tatilimizi yapalım.Ancak tatili yaparken eski geleneklerimizi de unutmayalım,Bu dünyaya veda eden sevdiklerimizin mezarlarını ziyaret edelim.Aile büyüklerimizi unutmayalım.Mümkünse ziyaret değilse iletişim kanalları ile bayramlarını kutlayalım.Hediye götürme imkanımız varsa götürelim.
     En önemlisi,çocukları sevindirmeyi ve onlara bayram harçlığı vermeyi unutmayalım.Zira dünyanın en güzel şeyi çocuk sevindirmektir.Bir küçük çocuğun yüzündeki tatlı gülümseme,onun sempatiyle bakan gülen gözleri,hayattaki bir çok mutluluktan daha değerlidir.
     Bayram tadında kutlayabileceğimiz mutlu,huzurlu sevgi dolu,saygı dolu,nice bayramlara…