info@huseyinpehlivan.av.tr | 0 232 501 20 20 | 0 232 441 55 58

TRAFİK DEĞİL TERÖR !TRAFİK DEĞİL TERÖR !
8 Temmuz 2015 Çarşamba 02:39:31

Merhaba, sevgili dostlar.
Ülkemizin başındaki en önemli sorunlardan birisi maalesef trafik. Son yıllarda trafik terörü olarak anılmaya başlanan bu olay gerçekten de bir terör. Trafik terörü nedeniyle canı yanmayan bir aile bulmak neredeyse imkansız. Her aileden bir veya birkaç kişinin trafikten dolayı başına bir şeyler gelmiş durumda.
Ama toplumun her kesimine zarar veren bu olaya rağmen bunun bir çözümü de bulunmuş değil. Yakın zamanda bulunacak gibi de görünmüyor. Bu olayların önlenmesi sadece ceza değil aynı zamanda bir eğitim ve kültür sorunu. Televizyonlarda şu kadar ceza geliyor, bu kadar hapis geliyor gibi yayınlar olsa da sonuç ortada. Okullara konulan trafik derslerinin de faydalı olduğunu söylemek mümkün değil.
Peki nedir bunun sebebi?

Elbette öncelikle eğitim. Geçenlerde bir televizyon kanalında muhabir trafikteki bir sürücüye soruyor.
Trafikte makas atıyor musun..?
Evet atıyorum..!!
Peki neden yapıyorsun..?,
Trafikte biraz adrenalin lazım abi…
Diyalog aynen bu şekilde gelişiyor. Adrenalin olsun diye hem kendisinin ve hem de başkalarının hayatını tehlikeye atan bir insandan ne bekleyebilirsiniz ki. O kişi için öncelik sadece adrenalin…
Burada hem geçmiş yazılarımdan birisinde bahsettiğim eğitimsiz öğretimin ve hem de cezaların yetersizliğinin ve herkese eşit uygulanmamasının rolü büyüktür. Vatandaş olarak kurallara uymadığımız müddetçe tabutlar içinde gencecik bedenler gelmeye ve bizde arkasından ağıtlar yakmaya devam ederiz. Nitekim dün Gölmarmara ilçesinde meydana gelen kaza yine yürekleri dağlamış, onlarca insanı kara toprağa gönderdiği gibi onlarca yavruyu da annesiz veya babasız bırakmıştır.   

Trafikte başkasının hakkına saygı göstermeyen insanın kendi hakkına saygı gösterilmesini beklemeye de hakkı yoktur.Aynı şekilde kendisi kurallara uymayanın başkasının kurallara uymasını beklemeye de hakkı yoktur.

Peki suçlu sadece vatandaş mıdır? Elbette değil. Devletin de en az vatandaş kadar sorumluluğu vardır. Yetersiz yollar, bilinçsiz şekilde yapılan köprüler, kavşaklar, trafik kurallarına ters hareketler ve en önemlisi trafiği düzene sokmaktan ziyade sadece ceza yazıp para toplamaya yönelik uygulamalar  da bu olaylardaki devletin sorumluluğunu ortaya koymaktadır.

Yakın zamanda İzmir’de Konak tünelleri açılmış ve kullanılmaya  başlanmıştır. Kısmen bir rahatlama getirdiği de bir gerçektir. Ancak buradaki büyük bir hatayı da belirtmeden geçmek olmaz. Belki konu ile ilgisi olan birileri bu yazıyı okursa çözüm için yardımcı olabilir.
Konak yönünden Buca yönüne gidişte tünelin sonundaki kavşak son derece tehlikeli. Çıkış kavşağında kaza yapmamak bir mucize. Çünkü tüm geliş gidişler birbirine karışmış durumda. Hele ki Konak’tan gelip, Buca tarafından gelenleri atlatarak Yeşildere yönüne dönmek iyi bir şoförlük gerektiriyor. Buraya başka bir çözüm veya ışık sistemi konulmalı. Aksi halde kaza ile burun burunasınız. Ancak ışık konulması halinde ortamın kilitlenme ihtimali de yüksek.
O yoldan ve kavşaktan geçenler dikkat ederse sürekli olarak yolun iki tarafında iki ayrı çekici aracı bekliyor. Bunun anlamı şudur. Sürekli orada kaza olma ihtimali yüksektir. Çekici araç sürücülerinin bile gördüğü bu gerçeği kavşağı yapan mühendislerin görmemesi mümkün değildir. Fazla can yanmadan acil önlem alınması gerekir.
Ramazan bayramı yaklaşmıştır. Klasik haberlerimiz maalesef gene bayramın hangi günü kaç kişinin öldüğü ve toplamda kaç kişinin öldüğü yönünde olacaktır. Bu yıllardır böyle devam etmektedir. Oysa ki bayram çoşkusu ile ailesine veya tatile giden insanları bu acı ve hüzünlü sonların beklememesi gerekir.

Onun için lütfen dikkat. Bir yere geç gitmek, hiç gidememekten veya sakat olarak gitmekten iyidir. Tercihimiz varacağımız yere tabut içinde arkamızda ağlayan insanlar ile değil, aracımızla güle oynaya ve sevdiklerimize kavuşmanın, onlara sarılmanın heyecanı ile ulaşmak olmadır. 

Kazasız, belasız, üzüntüsüz mutlu haftalar….