info@huseyinpehlivan.av.tr | 0 232 501 20 20 | 0 232 441 55 58

RAMAZANRAMAZAN
1 Temmuz 2015 Çarşamba 10:26:42

Merhaba Sevgili dostlar…

Yurt dışında iken bile gününde yazılarımı yazarken,bu hafta bazı sebeplerle geciktirdim.Bu konuda okuyan dostlarımın hoşgörüsüne sığınıyorum.
Geçen hafta yazdığım yazıda da belirttiğim üzere tüm gerçek inanç sahiplerinin ramazan ayını kutluyorum. Bu hafta yazımda ramazan ayı ile ilgili düşüncelerimi yazacağım. Değişik konularda yazmaya çalıştığım için her şeyden anladığım veya kendimi öyle zannettiğim falan düşünülmesin. Sadece düşüncelerimi amatörce paylaşıyorum.

Belki küçük bir ilçede yetişmemden dolayıdır, ramazan aylarını farklı yaşardık. Sahurlar, iftarlar, teravih namazları neşe içinde geçerdi. Herkes birbirinin inancına ve yaşantısına saygı duyardı. Oruç tutmayanlar tutanlara saygı olsun, ayıp olmasın diye oruçlu gibi davranır, onların yanında yiyip içmezdi. Oruç tutanlar da tutmayanları yakalayıp oruç tutmadığından dolayı sokakta dövmezdi. Bizim zamanımızda böyleydi.

Fakirler ve ihtiyaç sahipleri kollanır, gözetlenir, ancak bunlara kimin yardım ettiğini kimse bilmezdi. Gözüne sokarcasına ve o insanları  rencide ederek veya bu günkü gibi kameralar önünde reklam amaçlı yardımlar yapılmazdı.

Bizim çocukluğumuzda ve gençliğimizde bugünkü gibi genelde ihtiyaç sahiplerine veya oruçlu olanlara hizmet vermekten uzak gösterişli iftar çadırları yoktu. Ama sokakta kalıp orucunu açamayan oruçlu da olmazdı. Toplumsal dayanışma üst düzeyde olduğu için bir şekilde bu konular çözümlenirdi. Din adamları lüks otel lobilerinde, muhteşem sofralarda peygamberimizin mütevazi yaşamını anlatmazlardı.

Bir başka acı gerçek ise şudur. Dinimize göre ramazan ayı bir huzur, sükun, yardım ve günahlardan arınma ayı olması gerekirken bugün maalesef günahlarımıza kılıf uydurma ayı haline getirilmiştir. Günah işleyenler ramazan ayına sığınır olmuştur. Her konuda yozlaşma yaşayan toplumumuz ramazan ayı konusunda da aynı anlayışı devam ettirmektedir.

Haberlerde izlemişsinizdir. Cinayet işleyen bir vatandaşa cinayeti neden işlediği sorulunca verdiği cevap ürpertici.

Oruçluydum,bu nedenle çok sinirlendim vs.

Bir köpeğe ateş eden bir başka kişiye soruyorlar, mazeret gene aynı…
Oruçluydum,sinirliydim vs...

Dinimize göre günahlardan arınma ayı kabul edilen bir ayı günahlarımıza kalkan yapmak veya ona sığınmak, müslümanlığa sığar mı?  Böyle bir din anlayışı olabilir mi? 

Eğer oruçlu olduğun için bir insanı öldüreceksen, bir hayvana ateş edeceksen, insanların kalbini kırıp, gerginlik yaratarak zarar vereceksen, gereksiz yere kavga çıkaracaksan tutma kardeşim sen o orucu.
Yaptığın işte doğru dürüst çalışmayacaksan, iş yapmamak için orucu bahane edeceksen, ama maaşını alırken haram veya helal olduğunu, hak edip hak etmediğini düşünmeyeceksen tutma sen o orucu.
Oruç tutarak veya orucu ve ramazan ayını bahane ederek zararlı bir iş yapacağına en azından oruç tutmayarak topluma daha yararlı bir iş yapmış olursun. Zira oruç tutmak tahrik veya iyi hal indirimi sebebi değildir…
Layıkıyla yaşayabileceğimiz, hayırlı ramazanlar, iyi haftalar…